Alpský brakýř je pracovní plemeno, na které jsou kladeny velké požadavky při práci, především na zvěř černou a jelení. Proto, než se pustí jedinec do chovu, tak se u každého posuzuje kromě exteriéru a zdraví i pracovní vlohy.

Pokud vám někdo prodává štěně bez PP a tvrdí, že je po „papírových“ rodičích, tak by vás mělo zajímat proč tomu tak je a měli byste chtít vidět jejich průkaz původu. Může jít o jedince, kteří nebyli vhodní pro chov z jakéhokoliv důvodu nebo nesplnili chovné podmínky, a proto nebyli zařazeni do chovu. Pro lepší orientaci uvádím, že každý uchovněný jedinec má v PP napsáno "chovný pes" nebo "chovná fena".

Že jsou štěňata bez PP levnější? Zamysleli jste se někdy proč je tomu tak? Uvádím pár bodů, které byste měli vědět. Sami zvažte čemu dáte přednost a jaká rizika jste ochotni připustit.

PP Vám zajišťuje, že z Vašeho štěněte vyroste brakýř

PP je záruka, že ze štěněte vyroste brakýř se správným exteriérem a povahou, máte větší předpoklad zdravého a dobře socializovaného štěněte, se kterým máte otevřené dveře pro všechny akce, kde je PP vyžadován. Štěně s PP je od rodičů, kteří mají průkaz původu, úspěšně prošli bonitací, klubovou výstavou a složili klubové honičské zkoušky a následně byli zařazeni do chovu.

Spojení rodičů není svévolné a musí být schváleno poradcem chovu. Chovný pár se vybírá s nejlepším úmyslem mít zdravé, pěkné a povahově vyrovnané potomky s loveckými vlohami.

Pokud by se u jedince objevila hrubá exteriérová nebo povahová vada či nezájem o zvěř, tak jedinec není puštěn do chovu a tím se zamezí rozšíření na další generace.

PP dostanou všechna štěňata z vrhu

Každé štěně z vrhu má nárok na PP bez ohledu na počet štěňat ve vrhu. Proto nevěřte chovateli, který vám bude nabízet štěně jako přespočetné a proto bez PP.

Někdy se u štěněte objeví vada jako špatný skus, neúplný chrup, chybějící varle apod. Tato štěňata jsou zdravá, pouze nejsou vhodná pro chov. I přesto mají nárok na PP. Cena by měla být nižší než u standardních štěňat.

Samozřejmostí je očkování a odčervení štěňat

Pokud mají být štěňata i v budoucnu zdravá a mají prospívat, tak je velice důležité, aby se chovatel o ně co nejlépe postarat v prvních týdnech života. Většinou se předává štěně 2 – 3 krát odčervené a naočkované.

Strava

Je prokázané, že štěňata odchovaná na kvalitní a vyvážené stravě lépe prospívají a méně trpí zdravotními problémy jakou jsou například špatný vývoj kloubů a kostí, snížená imunita, průjmy, různé potravní alergie apod. Kvalitní krmivo je dražší, ale určitě se to vrátí na zdraví našich brakýřů.

Tetování / čipování

Každé štěně s PP je otetované nebo očipované. Toto označení slouží především k evidenci jedinců, ale také pomůže při identifikaci v případě, že se Vám brakýř někam zaběhne.

ZÁVĚR:

Zajistí Vám toto „chovatel“, který prodává štěňata bez PP?

Pojede krýt několik desítek kilometrů nebo nakryje se psem, který je nejblíže bez ohledu na následky?! Když nedostanete PP ani očkovací průkaz, jak se přesvědčíte, že má štěně vhodné rodiče a byla mu poskytnutá základní preventivní lékařská péče? Kde vezmete jistotu, že z něj vyroste zdravý, silný a přátelský brakýř?

Štěně s PP je dražší, protože chovatel musí zaplatit krytí psa, očkování, odčervení, tetování nebo čip, PP (i když to je malá částka z celku) a poplatek za členství v ČKCHABJ (Český klub chovatelů Alpského brakýře jezevčíkovitého). Nevyplatí se trochu přidat a mít jistotu? Navíc pořízením brakýře rodinný rozpočet stoupne i do budoucna.

Je tu ještě jedna věc, která se stává. Z Vašeho štěněte vyroste krásný a pracovně dobrý jedinec. I když nyní neuvažujete o chovnosti či výstavách, tak časem můžete změnit názor. Jaké je pak zklamání, když zjistíte, že bez PP nesmíte vystavovat, chovat a správně se ani zúčastňovat společných naháněk. Dodatečně PP nelze vystavit.

Autor: Jolana Michalcová