ZDRAVOTNÍ TESTY NCL8 (Neuronální ceroidní lipofuscinóza)

 

V roce 2018 se toto onemocnění prokázalo také u Alpského brakýře jezevčíkovitého. Klub ČKCHABJ zodpovídá za chov a biologické zdraví plemene a genetické testy jsou spolehlivým ukazatelem tohoto onemocnění. Proto konference schválila povinnost testovat jedince na NCL8 jako další podmínku chovnosti a to s platností od 2.2.2019.

NCL je skupina heterogenních dědičných neurodegenerativních onemocnění, vyskytujících se u různých druhů savců, včetně psů, koček i lidí. Onemocnění NCL je charakteristické hromaděním odpadních látek lipidové povahy (ceroidu a lipofuscinu) v nervových buňkách. Přítomností obrovského množství lipofuscinu a jeho vzrůstajícím tlakem jsou narušovány a ničeny nervové buňky v mozkové kůře a mozečku a buňky sítnice. Způsob dědičnosti mutace je autozomálně recesivní. Projeví se pouze u jedince, který zdědil mutovanou alelu od obou svých rodičů (recesivní homozygot). Heterozygot je jedinec, který získal mutovanou alelu pouze od jednoho ze svých rodičů, nevykazuje žádné příznaky a je klinicky zdravý. Mutovanou alelu však může přenášet na své potomstvo. 

Symptomy tohoto onemocnění se zdají být velmi variabilní i v rámci jednoho plemene. NCL obvykle zahrnuje neurologické příznaky jako je dezorientace, úzkostné stavy a agresivita, záchvaty a potíže s příjmem potravy. Běžně se objevuje náhlá ztráta zraku. Počátek a klinický průběh choroby jsou značně proměnlivé a individuální. Míra neurodegenerace se s věkem zvyšuje, u všech postižených jedinců se vyvinou psychické abnormality a křeče. Pozorovány mohou být i změny v chůzi a postavení - klopýtavá chůze, ztuhlost nohou. Vzhledem k tomu, že NCL není léčitelná, končí předčasnou smrtí postiženého jedince.

Na závěr je třeba zdůraznit, že jedinci (heterozygoti), kteří nesou gen pro toto onemocnění jsou zdraví, mohou být plně využíváni v lovecké praxi a po splnění chovných podmínek budou zařazeni do chovu. Omezení je pouze při sestavování chovného páru dle Chovatelské směrnice ČKCHABJ.

 

KLINICKÉ PŘÍZNAKY viz článek MVDr. Močubové  

  

TESTY NCL8 - Odběry

- stěry bukální sliznice může odebírat pouze poradce chovu a veterinář (ten může odebrat i krev)

- cena pro členy klubu je 1.260 Kč

- stěry jsou přednostně odebírány na klubových bonitacích a hromadně odesílány do laboratoře s formuláři

- po zaplacení částky majitelem psa/feny, laboratoř vyhotoví a zašle certifikát s výsledkem testu majiteli, obvykle do 7 dnů

 

Klub ČKCHABJ je zaregistrovaný u laboratoře Genomia, s.r.o., která poskytuje slevy pro naše členy klubu. 

 

Kontakt na laboratoř:

Genomia s.r.o.

Republikánská 6
312 00 Plzeň
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

                                                                                                                                     Michalcová Jolana

                                                                                                                                     poradkyně chovu